Na Moście Piaskowym, najstarszym zachowanym moście żelaznym we Wrocławiu, krzyżowały się przebiegające przez miasto szlaki handlowe i to właśnie tutaj pobierano od kupców myto. Była to najważniejsza droga na Ostrów Tumski i bardzo licznie uczęszczana. Tak licznie, że w XV wieku na skutek zbyt dużej liczby pielgrzymów podążających do katedry, drewniany most zawalił się pod nimi.

Na Moście Piaskowym znajdował się także początkowy punkt pomiarowy podczas wyznaczania miary wrocławskiej mili, stosowanej od 1630 roku na Śląsku (wrocławska mila liczy 6700 metrów i jest to odległość od Bramy Piaskowej do Psiego Pola).

Dziś Mostem Piaskowym przejeżdżają tramwaje. To również ulubione miejsce spacerowiczów w drodze na Ostrów Tumski lub w przeciwną stronę – do Hali Targowej.

Bliskość wydziału filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego powoduje, że most jest współcześnie licznie uczęszczany przez studentów. Z kolei na Wyspie Słodowej, do której drogę można pokonać Mostem Piaskowym, odbywają się koncerty i studenckie imprezy.